מהי באמת היסטריה ?

כל פמיניסטית מתחילה יודעת שהמילה "היסטריה" מקורה בשורש "היסטרה" – שזה "רחם" ביוונית, מתוך אמונה עתיקה שההיסטריה היא תופעה נשית במהותה. היפוקרטס וממשיכיו חשבו שהרחם "מטייל" בתוך הגוף, וגורם להפרעות בהימצאו במקום הלא מתאים.

כך מתאר זאת אפלטון : "הרחם הוא חיה שרוצה להוליד ילדים. כשאינו ממלא את יעודו לאחר גיל ההתבגרות, הוא מתקדם בתוך הגוף, מפריע לנשימה, וגורם לסבל רב ולמחלות".

התופעה נחשבה לכל כך נשית, ש"היסטריה נשית" היתה מילה נרדפת ל"היסטריה", ובוויקיפדיה בעברית אין אפילו ערך "היסטריה", אלא רק "היסטריה נשית".

בהיסטוריה של הפסיכולוגיה ושל הפסיכואנליזה, ההיסטריה הוגדרה כסוג של נברוזה הפוגעת גם בנשים וגם בגברים, ומתאפיינת בהשלכות גופניות (כגון שיתוק זמני, עיוורון, התכווצויות) ונפשיות (כגון התפרצויות רגשיות, התקפי חרדה ותרדמה).

בימינו ההיסטריה אינה נכללת כהפרעה רשמית בספר האבחון של ההפרעות הנפשיות (DSM), וסימפטומים שנחשבו בעבר למאפייני היסטריה משוייכים לקבוצת הפרעות החרדה או הפרעות ההמרה.

אולם בשפה המדוברת עדיין משתמשים במילה "היסטריה" כדי לתאר התפרצות רגשית חסרת מעצורים, כמו זו שמתוארת בספרה של הלן גרמיון   ( Helene Gremillon )   "איש הסוד"  ( Le confident ).

הערה: הספר אמנם תורגם לעברית עפ"י המקור הצרפתי, אך את שם הספר תרגמו מהגרסה הגרמנית, לכן הוא נקרא בעברית "העיקרון הסודי של התשוקה", לא ברור מדוע.

זהו סיפורה של אשה שרוצה ילד, אך אינה יכולה ללדת. זהו גם סיפורה של חברה שלה, נערה שמקבלת מחזור בפעם הראשונה בהיותה אצל אותה אשה, שעוזרת לה:

"אני הולכת למות, אני מדממת…" היא מיד הבינה במה מדובר. היא חייכה, גם היא לא העיזה לומר כלום להורים שלה ביום שזה קרה לה. כדי להרגיע את הכאב, היא ביקשה מסופי להכין לי אמבטיה חמה. אני לא יודעת כמה זמן נשארתי באמבטיה הזו, מסתכלת על הבטן שלי, מופתעת ממה שקורה בפנים. האם אגלה עוד הרבה סודות מהסוג הזה לאורך חיי?

הנערה רוצה לנצל את הפוריות החדשה שלה כדי לעזור לחברתה, ומציעה לאשה "לעשות ילד במקומה". האשה מסכימה, היא רוצה ילד בכל מחיר. אלא שאת המחיר היקר מאד לא רק היא תשלם, אלא כל הסובבים אותה.

זה לא סיפור על "כמיהה לילד", זה סיפור על "היסטריה לילד". זה סיפור המתאר מה קורה כאשר הרצון הטבעי לילד מפנה את מקומו ללחץ החברתי, כאשר האשה מוכנה להקריב את הקשר עם בן-זוגה, את קשרי הידידות והמשפחה, כאשר היא מוכנה לחיות בשקר עם עצמה ועם הסובבים אותה עד סוף חייה – כדי לקבל ילד.

ההתחרפנות הזו של הרחם – זו באמת היסטריה.

41mMfnHQhKL._[1]277951(1)[1]

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s