בלשון נקבה

בבואנו להתייחס קצת למילים המציינות איברים נשיים, אנו מוצאים כי לכל שפה יש הגיון (וחוסר הגיון) משלה.

באנגלית יש זכר ונקבה רק בבני אדם ולא בחלקים מגופם, בעוד שבגרמנית כל דבר וכל חפץ יכול להיות זכר, נקבה או סתמי. בצרפתית כרגיל היוצא מהכלל הוא המעיד על הכלל. ומה אצלנו?

יש איברים יחודיים לגוף האשה. האם לא ראוי לציין אותם בשמות ממין נקבה? זה לא בדיוק מה שקורה בפועל. האיברים הנשיים מתחלקים לשתי קבוצות – ועוד מילה.

קבוצה א' : הביצית, השחלה, החצוצרה והפות – שזכו לשמות ממין נקבה.

קבוצה ב' : הרחם (וצוואר הרחם) והנרתיק – שמשום מה זכו לשם ממין זכר.
כאן המקום להזכיר מילה לא כל כך מוכרת: נרתיקה. כן, זהו "מבוא הרחם", הנרתיק המצוי בגוף האשה. (במילון כתוב שזו מילה ממין זכר, אך יתכן שמדובר בשגיאת דפוס).

ויש – הפתעה – את הווסת: גם זכר וגם נקבה ! זאת כנראה כיוון שהמילה ווסת מציינת גם "הרגל, אורח חיים", וכאן היא באה בלשון זכר, וגם את מחזור האשה, אותו ניסו לאפיין ע"י שינוי מינה של המילה "ווסת". כמובן שגם המילה "מחזור" היא מילה שאינה מתייחסת למחזור האשה בלבד, ולכן נשארה ממין זכר.

מה אנחנו יכולות לעשות ?

לוותר – ולהשאיר את המילה העתיקה "רחם" בלשון זכר

להקפיד – להשתמש במילה "נרתיקה" במקום "נרתיק", וכן להשתמש במילה "ווסת" בלשון נקבה. אלו שימושים נכונים מבחינה לשונית ורעיונית.

להציע – מילה חדשה, נחמדה וייחודית לציון הדימום החודשי

3 תגובות ל-“בלשון נקבה

  1. האגף ה"רוחני" של המתייחסות לרחם מדברות באופן קבוע על הרחם פשוט בלשון נקבה. לפעמים מישהי מתקנת אותי או פתאום שואלת את עצמה, ואז אני מסבירה את הטעות המכוונת. ולגבי ווסת, אני אוהבת לאמץ את המילה הזאת כפועל. אני מווסתת, הן מווסתות, וכו'.

  2. שאלה לא קשורה לרשומה הזאת-
    האם כתבת רשומה על ההיבט הנפשי של המחזור? אני מתכוונת- כהוראה של הגוף אל עצמך למנוחה. אם כן אשמח אם תפני אותי אליה. אם לא, ואת מסכימה עם הרעיון הזה ארצה מאד לקרוא רשומה כזאת..

    • בינתיים אין רשומה שמתייחסת רק לזה, ואת צודקת – זה באמת מתבקש. עד אז תוכלי לקרוא את "כואב, אבל יותר" ואת "אותי זה לא מצחיק" במדור "דם ודמע". רשומות אלה הן סביב הכאב שנגרם מחוסר ההבנה של הסובבים אותנו.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s