דיוקן אשה – גוף ונפש

פרידה קאלו (Frida Kahlo) היתה ציירת מקסיקנית שחיה במחצית הראשונה של המאה העשרים. היא ציירה כ-150 ציורים, כאשר בערך שליש מהם – דיוקן עצמי. היא היטיבה להראות בדיוקן לא רק את הופעתה החיצונית, אלא גם את רגשותיה הפנימיים. והחיים סיפקו לה הזדמנויות רבות לרגשות כואבים:

בילדותה חלתה בשיתוק ילדים, אשר הותיר אותה צולעת. בגיל 18 נפצעה קשה בתאונת דרכים, שחייבה אותה לעבור סדרת ניתוחים מסובכים ותקופות שיקום ארוכות, במהלכן גילתה את כישורי הציור שלה. כל חייה (שהסתיימו בגיל 47) היא סבלה מכאבים וסיבוכים רפואיים שנבעו מאותה תאונה, שבגללה גם עברה מספר הפלות. גם נישואיה לצייר המפורסם דייגו ריברה היו אומללים. בנוסף לכך, החיים בצלו מנעו ממנה את הפרסום שהגיע לה בזכות עצמה.

פרידה קאלו שכבה חודשים ארוכים בבית חולים, מגובסת בכל גופה, כאשר מראה מעליה מאפשרת לה לראות את עצמה ולצייר את מה שהיא רואה ומרגישה. היא הסבירה שהיא מרבה לצייר את עצמה, כי "זה מה שהיא מכירה הכי טוב". הציורים שלה משקפים אישיות חזקה וגוף מיוסר. התאורים הבוטים גורמים אי-נוחות למתבונן, אך מעוררים התפעלות מיכולת תיאור הרגשות שבהם.

הציורים של פרידה קאלו מתארים היבטים רבים של החוויה הנשית הפנימית: היא מתארת את לידתה שלה, את קשריה למשפחתה, את ההפלות שעברה, את הכאבים והסבל שחוותה בגופה ובנפשה. אין עוד אשה שהצליחה לחשוף את מעמקי נשמתה באמצעות ציורים כה בוטים וכה עוצמתיים. אמנם את חוויית המחזור החודשי היא לא מתארת מפורשות, אך הדם מרוח על לא מעט ציורים בהם היא מתארת כאב פיזי ונפשי שנגרם מטיפולים רפואיים, הפלות חוזרות ואהבה נכזבת.

יחס של כבוד אכן מגיע לאשה שציירה את החוויה הנשית.

images5GWFWEBZ

הערה : לא כולם אוהבים לצפות בציורים ה"חזקים" של פרידה קאלו, לכן מופיע כאן אחד מה"עדינים" שבהם.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s