הלם רעלי

תסמונת הלם רעלי (toxic shock syndrome) היא מחלה זיהומית נדירה היכולה לפגוע בכמה מערכות בגוף, וקשורה לעיתים בשימוש בטמפונים. מכיוון שהתפתחותה מהירה מאד, נדרשת התערבות רפואית מוקדם ככל האפשר.

התסמונת אובחנה לראשונה בשנת 1978. מכיוון שהזיהום יכול להיכנס לגוף דרך העור, הנרתיק או מערכת העיכול, יכולים להיפגע ממנו גם גברים וילדים, ולכן לא חשדו תחילה שהטמפונים יכולים להיות אחד הגורמים לתסמונת. אולם בתחילת שנות השמונים קישרו בין הזיהום לבין טמפונים, בעיקר אלו בעלי ספיגה גבוהה במיוחד, ומוצרים מסויימים הורדו מהמדפים.

בהמשך נאלצו החברות המשווקות טמפונים לציין את רמת הספיגה (מיני, רגולר, סופר וכדומה) של הטמפון, מכיוון שטמפונים בעלי ספיגה מוגברת מעלים את הסיכון לתסמונת הלם רעלי.
בנוסף, חובה לרשום הערת אזהרה על כל קופסה. הנה לדוגמה חלק מהנוסח המופיע על קופסת טמפוני טמפקס :

"… תסמונת הלם רעלי המתרחשת בזמן המחזור קשורה לשימוש בטמפונים. חשוב לזהות את המצב בשלב מוקדם ולטפל בתסמינים … חום פתאומי וגבוה, הקאות, שלשולים, פריחה הדומה לכוויית שמש, סחרחורת, כאבי שרירים, עילפון או כמעט עילפון… התסמונת עלולה להתרחש בכל שלב של המחזור או זמן קצר אחריו. היא עלולה להתפתח במהירות מתסמינים דמויי שפעת למחלה חמורה ואף קטלנית. אם חשת באחד או יותר מהתסמינים הנ"ל, בצעי מיד את הפעולות הבאות: הוציאי את הטמפון, פני לעזרה רפואית… ניתן להפחית את הסיכון בזמן המחזור החודשי על ידי שימוש ברמת הספיגה המינימלית הדרושה לצרכייך, החלפת הטמפון מדי 4 עד 8 שעות ושימוש בתחבושת במקום בטמפון לפחות פעם אחת ביום. הימנעות מוחלטת משימוש בטמפונים מבטלת את הסיכון ללקות בתסמונת הלם רעלי הקשורה למחזור החודשי."

אמנם מדובר בתסמונת נדירה, אך להחליף טמפון לעיתים קרובות ודאי טוב, ואם היצרן רומז שכדאי להפחית את השימוש במוצר, יש כאן חומר למחשבה.

imagesBPJE4RSE

2 תגובות ל-“הלם רעלי

  1. פינגבק: שעון-טמפון | ימי הדרקון

  2. פינגבק: מלך המוליך | ימי הדרקון

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s