מעבר להתבגרות

מחזור לא סדיר, מצב רוח קרבי, דיכאון, תיאבון מוגבר, בחילות, כאבי בטן… כל אלה מאפיינים את גיל ה… כן, גם את גיל ההתבגרות וגם את גיל המעבר. הרבה דמיון יש בין שתי התקופות האלה, המתאפיינות בשינוי מהותי בחווית הנשיות.

אך אין דמיון בהתייחסות החברתית לשתי התקופות. זה מתחיל במונחים המציינים אותן: "התבגרות" ו"מעבר". שני המונחים יכולים להתאים לכל אחת מהתקופות: הרי בגיל ההתבגרות מתרחש מעבר, כמו בכל פרק בחיים. ובגיל המעבר מתרחשת התבגרות, כמו בכל יום בחיים. לכן אם נשאל אדם ששולט בשפה העברית אך לא "חי" אותה, איזה מונח מתאים לאיזה גיל, סביר להניח שיהסס לפני שיאמר איזה גיל לדעתו מראה על "התבגרות" ואיזה על "מעבר".

מדוע אם כן גיל ההתבגרות מוצג כהתחלה של פרק נפלא בחיים, וגיל המעבר כהתחלה של… הסוף?

אפשר בכלל לתהות מה כל כך נפלא בגיל ההתבגרות. זו תקופה קשה לכל הדעות, גם למתבגרת וגם לסובבים אותה. החיפוש אחר הזהות העצמית, חוסר הוודאות לגבי העתיד, הפחד מהשינויים הצפויים… בעצם, כל אלה מאפיינים גם את גיל המעבר.

אלא שכאן מדובר בסיבוב שני, בגיל התבגרות שני, שאליו מגיעה אשה שהיא כבר בשלה ובעלת נסיון, תובנות וחוכמת חיים. היא כבר עברה כמה וכמה מעברים, והפחדים שנוחתים עליה מקורם בעיקר בסיבות חברתיות. החברה המודרנית הכל כך "סובלנית", זו שמוכנה לקבל אשה שמחליטה מתי להתחתן ומתי ללדת (ובחברה עוד יותר סובלנית מקבלים גם אשה שלא רוצה להתחתן ולא רוצה ללדת), מתקשה לקבל אשה ללא מחזור.

המחזור הפך למעוז האחרון של הנשיות. האשה נאחזת במחזור כהוכחה שהיא עדיין צעירה, כאילו שהדימום (שאפילו לא רואים אותו) מוכיח את נשיותה, שהרי ברור לכל שנשיות היא עניין של גיל. מכל הכיוונים המסר הוא שאשה פחות צעירה היא פחות מינית (?) פחות מושכת (?) ופחות שווה (???)

אלא שגיל המעבר הוא רק "עוד מעבר", והפעם – לפנימיות האמיתית של האשה. בדיוק כאן, בהגיעה לאמצע החיים, היא יכולה לסכם את העבר ולתכנן את העתיד. לא עוד עתיד מעורפל של נערה מתבגרת ש"מחפשת את עצמה". כאן יש אשה בשלה שכבר מצאה את עצמה, ולוקחת אותה צעד אחד קדימה.

fleurs-femme[1]

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s