האדום האדום הזה

מי שאינה נצר לשושלת מלוכה, או לפחות שחקנית בפרסומת לתחבושות היגייניות, דמה מן הסתם בצבע אדום. גוונים רבים יש לו לצבע הזה. וכדי להבחין בין דם להפרשות אחרות, תיארו חז"ל מספר צבעים של דם (אשר מטמא את האשה והופך אותה לנידה) וצבעים שאינם של דם (ולפיכך הם טהורים).

במסכת נידה (י"ט, א') מובא שיש חמישה צבעי דם שמטמאים: "האדום, והשחור, וכקרן כרכום, וכמימי אדמה, וכ[יין] מזוג".

השיטה המקורית היתה להשוות בין צבע ההפרשה החשודה לבין מקורות שונים שהוגדרו ע"י חז"ל כצבע דם. עם הזמן, בגלל היעדר הבקיאות המתאימה, נקבע שכל צבע הנוטה לאדמומיות הוא דם נידה.

וכך מתואר הצבע המטמא בספר "טהרת בת ישראל", המתמצת את הילכות הנידה בימינו:

"כל מראה אדום, בין אם הוא כהה מאד, בין אם הוא ורוד, וכל מראה הנוטה לאדמימות, הרי הוא טמא. וכן כל מראה שחור טמא הוא. כל מראה, שאין להסתפק בו באדמימות כלל, כגון הלבן, הירוק, הכחול, או הכתום כחלמון ביצה, או כשעווה, או כאתרוג, אם אין בו טיפה אדומה, הרי הוא טהור".

באופן כללי, שחור ואדום הם צבעים של דם, בעוד חום וצהוב הם צבעים של הפרשות אחרות. לא תמיד פשוט להבדיל בין גוון אחד של אדום לגוון אחר, וישנם רבנים העוברים הכשרה שהופכת אותם למומחים בנושא. לאחרונה התחילו לפעול בתחום זה גם נשים הנקראות "בודקות טהרה".

מעניין, פתאום שמו לב שגם נשים קשורות לעניין…

אז בואו נמתין למומחית שגם תכתוב על זה ספר, שייקרא אולי : "חמישים גוונים של אדום".

Color_icon_red.svg[1]

3 תגובות ל-“האדום האדום הזה

  1. לארגמן היקרה,
    בודקות טהרה אינן בודקות צבעים של דם. תפקידן הוא לבדוק את נרתיק האישה כדי למצוא את מקור הדם שהאישה ראתה. אם הוא מהרחם או מהנרתיק. הרב מקבל את ההחלטה אם לטמא או להתיר את האישה על סמך הממצאים של הבודקת. כל הרעיון מבוסס על כך שרבנים אינם יודעים בימינו להבדיל בין דם לדם. כפי שציינת. יש מחקר מעניין

  2. יש מחקר מעניין המצוטט בספר של טובי בראונינג – איך הפכה האישה לגבר. בו מצאו פער משמעותי בין גברים לנשים ביכולת הזיהוי של גוונים, בפרט גווני אדום. לטובת הנשים. אך דבר זה עדיין לא שחרר את הסמכות להחליט על דמים בידי נשים.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s