העדנה שלאחר הבלות

תוחלת החיים של האשה גבוהה מזו של הגבר. בתאוריה, זוג המעוניין להזדקן יחד "עד הסוף" צריך להיות מורכב מגבר הצעיר בכמה שנים מהאשה. בפועל המצב שונה לגמרי, והזוגות בהם האשה אינה צעירה מהגבר הם מיעוט. הסיבה היא בדרך כלל חברתית, אך מכיוון שלא נעים להודות בכך, התרוץ הנפוץ ביותר הוא עניין הפוריות.

נכון שכבר בשנות השלושים לחייה חלה ירידה ניכרת ברמת הפוריות של האשה, אך היום יודעים שגם פוריות הגבר כפופה לגיל. ממעיטים לדבר על זה, כי הקשר בין פוריות לגבריות הוא טאבו גדול יותר מאשר הקשר בין פוריות לנשיות.

בספר בראשית (פרקים י"ז, י"ח ו-כ"א) מסופר על אברהם ושרה המתבשרים כי יוולד להם בן. למרות תוחלת החיים הגבוהה יחסית בתקופה זו (אברהם חי 175 שנה ושרה 127 שנה) הם כבר נחשבים למבוגרים בעת קבלת הבשורה: אברהם בן 100 ושרה בת 90. 

הנה תגובתו הראשונה של אברהם: "ויפול אברהם על פניו ויצחק ויאמר בלבו הלבן מאה שנה יוולד ואם שרה הבת תשעים שנה תלד". והנה ההסבר: "ואברהם ושרה זקנים באים בימים חדל להיות לשרה אורח כנשים" (למען הסר ספק בקשר לגילם המופלג, מודגש כי שרה כבר לא מקבלת מחזור).

תגובתה של שרה: "ותצחק שרה בקרבה לאמור אחרי בלותי היתה לי עדנה ואדוני זקן". כמו אברהם שציין גם את גילו וגם את גיל אשתו, כך שרה לא נמנעת מלהזכיר שגם בעלה זקן. נתון זה מודגש גם בהמשך : "ותלד שרה לאברהם בן לזקוניו" , "ותאמר שרה… מי מלל לאברהם היניקה בנים שרה כי ילדתי בן לזקוניו".

אפשר לראות כאן מודעות לקשר שבין גיל הגבר לבין הפוריות שלו, מודעות שהלכה ונעלמה עם השנים וחוזרת אלינו לאחרונה. ואפשר לראות כאן עוד אימרה מעניינת: "אחרי בלותי היתה לי עדנה" אומרת שרה, והפרשנות המקובלת היא שאמרה משהו כמו "האם יתכן, לאחר שהזדקנתי, שתהיה לי העדנה להיות אמא?"

שרה, שרה, פמיניסטית שכמוך, האם לא התכוונת לומר : אני, אחרי גיל הבלות, התחלתי לפרוח, היתה לי עדנה, אבל בעלי, מה לעשות, הוא זקן !

2 תגובות ל-“העדנה שלאחר הבלות

  1. לייק.

    הרבה מים ישפכו בירקון עד שיוציאו את הסטריאוטיפים המצ'ואיסטיים מהחברה הישראלית, לטובת מציאות.

    כאחת שיצאה עם בנים בגיל הזה, יש להם "שעון ביולוגי" יותר מלבנות.

  2. פינגבק: כדרך כל אשה | ימי הדרקון

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s