קסמה של כיפה אדומה

"האגדה משעשעת את הילד, ובעת ובעונה אחת מסבירה לו את עצמו ומחזקת את התפתחות אישיותו. היא מעניקה משמעות ברמות כה שונות, ומעשירה את קיומו של הילד בדרכים כה רבות, עד כי אין ביכולתו של שום ספר למצות את תרומתן הרבה והמגוונת לחיי הילד."

כך כותב ברונו בטלהיים (Bruno Bettelheim) פסיכולוג הילדים הנודע, במבוא לספרו "קסמן של אגדות" (The Uses of Enchantment). הוא מסביר כיצד הילד מגלה, בכל שלב בהתפתחותו, משמעויות נוספות לאגדה מסויימת. למי שלא הספיק לקרוא את כיפה אדומה מאז שחדל להיות ילד, הנה משמעות האגדה בעיני המבוגר :

ילדה קטנה הלובשת בגדים אדומים (סימן לקבלת מחזור ותחילת התבגרות) נשלחת על ידי אמה לבקר את סבתה. הילדה צריכה לחצות את היער, ואמה מזהירה אותה שלא לסטות מהדרך הישרה (לא להתפרפר בדרך לחתונה). היא פוגשת את הזאב (הגבר המפתה), ומסבירה לו כיצד להגיע לבית הסבתא (הילדה לא יודעת להתמודד איתו כי היא עוד צעירה, אך הסבתא שהיא כבר אשה בוגרת – תדע). הזאב מגיע לבית הסבתא, בולע אותה, לובש את בגדיה ונכנס למיטתה.

כאן מתקומם בטלהיים נגד הגרסה שבה כיפה אדומה מצטרפת לזאב במיטה, וטוען שכל קסמה של האגדה נעלם כשלא מותירים מקום לדמיון. הנה לדוגמה איור של גוסטב דורה לכיפה אדומה במיטה עם הזאב :

 

 

"לכל האגדות הטובות משמעויות ברמות רבות. רק הילד יודע באיזו משמעות יש משום חשיבות לגביו ברגע מסוים. בהתבגרו, מגלה הילד היבטים חדשים באגדות ידועות אלו, ודבר זה מעניק לו את האמונה, כי אכן התבגר בהבנתו, מאחר שאותו סיפור מגלה לו עתה הרבה יותר". כך מסביר בטלהיים למה חשוב לא לגלות לילד בצורה ברורה את משמעות האגדה.

לאחר שהזאב בולע גם את כיפה אדומה, מגיע הצייד (דמות האב), פותח את בטנו של הזאב ומשחרר את כיפה אדומה ואת סבתה. כך הן "נולדות מחדש" ומגיעות לצורה נעלה יותר של קיום אנושי, והילד מאמין שיש גם בכוחו לבצע את המעבר לשלב הבוגר יותר של חייו.

ולפני שנקרא לילד את האגדה הבאה, כדאי שנבדוק מה משמעות הנעל של לכלוכית או התפוח של שלגיה…

תגובה אחת ל-“קסמה של כיפה אדומה

  1. פינגבק: הצבא האדום הגיע לעיר | ימי הדרקון

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s